7th Shito-ryu Karate-do World Championships DVD Cover 1

+ CLICK IMAGE TO ZOOM

7th Shito-ryu Karate-do World Championships DVD Cover 1

7th Shito-ryu Karate-do World Championships DVD

Champ Karate

$ 49.95 

This DVD contains the 7th Shito-ryu Karate-do World Championships.

 

    • Female Individual Kata 
      Third-place Match 1
      DIMITROVA MARIA (DOM) / Suparinpei
      vs
      WATERWORTH VICTORIA (CAN) / Chatanyara Kushanku
      Third-place Match 2
      CAROLINE CHERETIEN (CAN) / Chatanyara Kushanku
      vs
      SANCHEZ YOHANA (VEN) / Chatanyara Kushanku
      Final
      SHIMIZU KIYOU (JPN) / Chatanyara Kushanku
      vs
      KAJIKAWA RIMI (JPN) / Chatanyara Kushanku
    • Male Individual Kata
      Third-place Match 1
      TOVAR BELISARIO (MEX) / Kururunfa
      vs
      YESSENOV ALIBEK (KAZ) / Seienchin
      Third-place Match 2
      KUZNETSOV NIKOLAY (RUS) / Chatanyara Kushanku
      vs
      FUENTES GUILLERMO (MEX) / Gojushiho
      Final
      IMAZU SEIYA (JPN) / Unshu
      vs
      OHKI ITARI (JPN) / Suparinpei
    • Female Individual Kumite -50 kg
      Third-place Match 1
      ANNU ADHIKARI (NEP) vs HIRABAYASHI MAKI (JPN)
      Third-place Match 2
      KADOYA ARINA (JPN) vs CHIKHI DIHIA (ALG)
      Final
      GONZALEZ C. C. CAROLINA (GUA) vs LI HONG (CHN)
    • Male Individual Kumite -60 kg
      Third-place Match 1
      WANG ZHIWEI (CHN) vs HASEGAWA YUSUKE (JPN)
      Third-place Match 2
      SUN JINGCHAO (CHN) vs DUZGENBAYEV KUANYSH (KAZ)
      Final
      BOUAMRIA ABDELKRIM (ALG) vs FUNAHASHI TAKESHI (JPN)
    • Female Individual Kumite -55 kg
      Third-place Match 1
      KUPRYUNINA ANASTASIA (RUS) vs NIU CONGHUI (CHN)
      Third-place Match 2
      CHIOU SHR-TING (TPE) vs NAGABUCHI MOE (JPN)
      Final
      MIYASHITA YUI (JPN) vs BENAZZOUG YASMINE (ALG)
    • Male Individual Kumite -67 kg
      Third-place Match 1
      OSHIMA MIKIO (JPN) vs QUINTAL ANDRES (MEX)
      Third-place Match 2
      BOUDIS MOHAMED (ALG) vs KONISHI TERUMASA (JPN)
      Final
      TUZEL TAUKEKHAN (KAZ) vs CHENG FEI (CHN)
    • Female Individual Kumite -61 kg
      Third-place Match 1
      ARREORA MERILLERA (MEX) vs YAMADA RINA (JPN)
      Third-place Match 2
      FRANYERLIN BRITO (VEN) vs BECHANE IRENE (MOZ)
      Final
      IMMERVOLL VICTORIA (VEN) vs GAZOULI ADILA (ALG)
    • Male Individual Kumite -75 kg
      Third-place Match 1
      LANDO CARLO (ITA) vs KUROKAWA YAMATO (JPN)
      Third-place Match 2
      BOUABOUB WALID (ALG) vs KOSSAKOV ASKHAT (KAZ)
      Final
      RAYUSHKIN ANDREY (RUS) vs KOIDE SHOTA (JPN)
    • Female Team Kata
      Third-place Match 1
      ENGLAND / Sepai vs MEXICO A / Gojushiho
      Third-place Match 2
      RUSSIA / Chatanyara Kushanku vs HONG KONG / Nipaipo
      Final
      CHINESE TAIPEI / Chatanyara Kushanku vs JAPAN / Chatanyara Kushanku
    • Male Team Kata
      Third-place Match 1
      MOZAMBIQUE / Chinto vs MEXICO B / Suparinpei
      Third-place Match 2
      HONG KONG / Nipaipo vs KAZAKHSTAN / Nipaipo
      Final
      CHINESE TAIPEI / Kosokun-Dai vs JAPAN / Chatanyara Kushanku
    • Attractions
    • Female Individual Kumite -68 kg
      Third-place Match 1
      GARCIA FERNANDA (MEX) vs TANG LINGLING (CHN)
      Third-place Match 2
      LO SHAO-CHIEN (TPE) vs SIAFALIS-TSIATSIOS LIA (AUS)
      Final
      GAFUROVA GUZALIYA (KAZ) vs SALINAS CAROLINA (MEX)
    • Male Individual Kumite -84 kg
      Third-place Match 1
      INOUE RYO (JPN) vs TERAN JULIAN (MEX)
      Third-place Match 2
      CUI WENJU (CHN) vs WANG CHIEN-LIN (TPE)
      Final
      ACHACHE MOUAD (ALG) vs SUGIOKA SHOHEI (JPN)
    • Female Individual Kumite +68 kg
      Third-place Match 1
      ADHIKARI D. GANGA (NEP) vs QUINTAL GUADALUPE (MEX)
      Third-place Match 2
      POWELL M. AMY (ENG) vs BECERRA ROMINA (MEX)
      Final
      YIN XIAOYAN (CHN) vs ZENG CUILAN (CHN)
    • Male Individual Kumite +84 kg
      Third-place Match 1
      LOGINOV ANDREY (RUS) vs COELHO PEDRO (POR)
      Third-place Match 2
      GONG XUANWEI (CHN) vs MEDINA ANNUAL (MEX)
      Final
      RAMIREZ ARTURO (MEX) vs GUINDON ROCK (CAN)
    • Female Team Kumite
      Third-place Match 1
      VENEZUELA vs KAZAKHSTAN
      Third-place Match 2
      JAPAN vs CHINESE TAIPEI
      Final
      ALGERIA vs CHINA
    • ■Male Team Kumite
      Third-place Match 1
      VENEZUELA vs CHINESE TAIPEI
      Third-place Match 2
      CHINA vs KAZAKHSTAN
      Final
      RUSSIA vs ALGERIA

We accept these payment methods:

Amex Discover Mastercard Paypal Visa